پرش لینک ها

9 نکته در یک طراحی سایت خوب

طراحی سایت استاندارد از پنالتی شدن سایت شما جلوگیری می کند! اما چگونه؟

اطلاعاتی که در این مقاله در خصوص طراحی سایت به شما میدهم تجربه شخصی خودم است و سبب می شود هم یک سایت جذاب داشته باشید و هم یک بازاریاب اینترنتی با درآمد کافی باشید. 9 نکته برای طراحی سایت خوب به تفکیک و بر اساس نیاز سئو دسته بندی و معرفی شده است.

1- شناسایی نیازهای بنیادی در طراحی سایت خوب

بهتر است نیاز کاربر را شناسایی کنید کاری که خودم هم انجام دادم و به نتایج جالبی دست یافتم. اول اینکه مخاطب علاقه زیادی به به یک تجربه کاربری خوب دارد که به آن در اصطلاح UX گفته می شود. در واقع باید حس و تجربه کاربر از وب سایت شما مشخص باشد و دریچه نگاه دقیقی وجود داشته باشد. به زبانی ساده تر کاربر دوست دارند دسترسی به بخش های مهم سایت سریع و آسان باشد پس به محض ورود به سایت نباید کاربر را طوری غافلگیر کرد که سیستم خود را خاموش کند! سایت در وهله اول باید واضح و قابل فهم باشد.

 

2- بارگیری سایت در کسری از ثانیه

موضوعی که از دید یک کاربر بسیار مهم است! برای طراحی سایت استاندارد نیاز است به موضوع PAGE Speed دقت کنید. بهتر است با خود فکر کنید که کاربر شما اصلاً تعریفی از صبر ندارد و یک کلیک کننده حرفه ای است. کاربران دو صدم ثانیه دیرتر را نامناسب می دانند و می گویند سایت کند است! کمی بی رحمانه به نظر می رسد اما واقعیت همین است. وقتی موضوعی در گوگل سرچ می شود ده ها سایت پیشنهاد گوگل است و کاربر گاه چندین سایت را به صورت همزمان بارگیری می کند و قطعاً به سراغ گزینه ای می رود که در سریع تر اجرا شده است بنابراین بی حوصلگی کاربر را به فال نیک بگیرید و سرعت طراحی سایت را به دقت بررسی کنید.

3-  واکنش گرایی سایت را جدی بگیرید

طراحی سایت خوب با ریسپانسیو بودن معنا می گیرد. واکنش گرایی یعنی سایت بتواند شرایط تطبیق خوبی داشته باشد. این روزها مردم موبایل را وسیله ای همیشگی و مهم تلقی می کنند و همیشه در دسترس آنها قرار دارد. مشخص است که دسترسی به سایت مورد نظر از طریق تلفن همراه می بایست صورت بگیرد و این موضوع اهمیت زیادی برای کاربر دارد بهتر است بدانید که در قوانین طراحی سایت 2020 واکنش گرایی بر اساس ابعاد صفحه نمایش موبایل و تبلت در نظر گرفته می شود. آمارها نشان می دهد در سال 2020 بیش از 59 درصد از سرچ توسط تلفن همراه صورت می گیرد و می بایست موقعیت دقیق سایت بررسی شود.

4- طراحی سایت داینامیک میانبری برای توسعه

پویایی در طراحی سایت بسیار مهم است به طوری که بخش های مختلف سایت باید با هم اتصال داشته باشد و به طور کلی دسترسی به بخش های مختلف می بایست قابل رویت باشد. سایت ها نیاز به ارتقا دارند و پس از مدتی می بایست امکانات جدید به آن افزوده شود که اگر سایت شما استاتیک باشد این کار راحت نخواهد بود. پویایی سایت در بعد گرافیک نیز معنا پیدا می کند به هر صورت سایت مورد نظر باید با علایق افراد سازگار باشد و سعی شود نوع طراحی به درستی در نظر بگیرد موضوعی که می تواند در سال های آینده اولویت اول را کسب کند.

طراحی سایت داینامیک

5-  زنگ خطر شلختگی در کد نویسی

اوایل دوره برنامه نویسی خود را خوب به یاد می آورم. کدها در یک قالب بزرگ و به صورت بی نظم در کنار هم قرار می گرفت البته که نتیجه از سوی کاربر قابل قبول بود اما وقتی به یک مشکل جزئی بر می خوردم و یا کاربر قصد تغییر یک بخش از سایت را داشت ساعت ها زمان نیاز بود تا به قطعه کد مورد نظر دست یابم. این روزها گوگل بسیار دقیق شده است و با برنامه نویس های شلخته میانه خوبی ندارد.

6- امنیت طراحی سایت بر طبق گواهی ssl

کاربران به سراغ سایت هایی می روند که از نظر امنیت رتبه خوبی دارند مخصوصاً اگر قرار باشد به درگاه اینترنتی دسترسی داشته باشند این موضوع در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بهتر است کمی دقیق تر بررسی شود. به هر صورت طراحی سایت ایمن یعنی کدنویسی بر اساس قوانینی که از سوی ssl اعلام شده است و این گواهی ارتباط بین شما و مشتریان را رمزگذاری می کند به این ترتیب رمزگشایی به حداقل می رسد و یک فضای طراحی سایت بی نظیر فراهم می شود. سرقت هویت در فضای اینترنت زیاد است و اگر برنامه نویس به امنیت سایت خود اهمیت ندهد در واقع خود را بی اعتبار نشان داده است.

7- قدرت در سادگی است!

برخی از افراد فکر می کنند که یک طراحی سایت هدفمند یعنی سایت آنقدر شلوغ و پر زرق و برق باشد که کلاه از سر کاربر بیفتد! این تصور اصلا درست نیست. بهتر است در سایت خود از موزیک و فلش و … به میزان بسیار محدود استفاده کنید. پیشنهاد من را بخواهید بهتر است اصلاً استفاده نکنید! برخی از افراد پخش موزیک و ویدیو اتوماتیک برای سایت خود تعریف می کنند که در واقع تیشه به ریشه است! این حرکات تنها سایت شما را کند می کند و جنبه مثبت کمی دارد. وقتی بیش از حد از اطلاعات رسانه های دیگر استفاده می کنید فقط زمان بارگذاری صفحه شما کند می شود و این موضوع مشکل ساز است.

داشتن نقشه راه منطقی در طراحی سایت معجزه می کند! پیش از انتخاب سرور و حتی اغاز کد های HTML بهتر است طرح و نقشه برای سایت شما مشخص شود. تجربه کاربری با سایت بسیار مهم است. در واقع گوگل به ساختار سایت شما نیز امتیاز می دهد و منطق شما بر اساس الگوریتم های گوگل مشخص می شود.

8- طراحی سایت بر اساس سلیقه عموم نه فقط سلیقه خودمان!

فرض کنید قرار است برای یک رستوران وب سایت طراحی کنید. طراحی وب سایت شما باید بر اساس موقعیت دقیق رستوران باشد و نیاز کاربر را در نظر بگیرید. مثلاً افرادی که به دنبال رستوران هستند در وهله اول دوست دارند با منوی رستوران روبرو شوند! اطلاع از منوی رستوران می بایست در بخش دسترسی سریع سایت قرار بگیرد تا تنوع غذایی برای کاربر مشخص شود. در طراحی سایت های این چنینی معرفی خدمات بسیار مهم است و می بایست بر اساس ریز جزییات صورت بگیرد و در نهایت موقعیت دقیق رستوران مشخص شود.

9- سئوی سایت یک تیر و چندان نشان

سایت شما هرچقدر هم که زیبا باشد و طراحی درستی داشته باشد اگر از نظر سئو قابل قبول نباشد نمی توان امتیاز بگیرد! بهتر است سئوی سایت را در خصوص تولید محتوای سایت جدی بگیرید. به روز رسانی محتوا و هماهنگی آن با بخش های مختلف سایت بسیار مهم است. بهتر است بتوانید سایت را بر اساس منویی دنبال کنید با ساختار گوگل سازگار است. سایت شما از نظر بصری و ظاهری باید با قوانین گوگل سازگار باشد. محتوای نامناسب و عدم رعایت قوانین داخل و خارج سایت شما را پنالتی می کند و هر چه زحمت کشیده اید به هدر خواهد رفت. مثلاً ارائه اطلاعات تماس یک انتخاب جالب برای سایت است به طوری که مخاطب در همان ابتدا به محیط سایت اعتماد می کند. طراحی سایت هدفمند در سال های اخیر با بیشترین بازخورد همراه است و کسب و کار را رونق میدهد موضوعی که نیاز به دقت بالایی دارد.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

2 × 2 =

دیدگاه