پرش لینک ها

5روش برتر برای افزایش بازدید سایتتان

سئو مخفف Search Engine Optimization می باشد. سئو مجموعه اقداماتیست که به یک وبسایت کمک می کند کیفیت و کمیت محتوا و ترافیکش را بهبود بخشد تا در موتورهای جستجو سرچ ارگانیک بهتری پیدا کند. به زبان ساده تر در یک موتور جستجو مانند گوگل، اگر واژه یا عبارتی را جستجو کنید نتایجی به شما نمایش داده می شود.

شما و بیشتر کاربران معمولا نتایج بالاتر موجود در صفحه اول را انتخاب می کنند و به همین خاطر وبسایت ها مدام در این رقابت هستند که در صفحات اولیه گوگل نمایش داده شوند و اگر در صفحه اول گوگل نمایش داده می شوند متمایز از بقیه سایت ها باشند تا افراد بیشتری روی آدرس وبسایتشان بزنند و وارد شوند تا بازدید سایت، رتبه سایت و درآمد حاصل از آن افزایش یابد. برای رسیدن به این نتایج بالاتر یا باید پرداخت گوگل ادز را انجام دهید و تبلیغ شوید یا با بهبود وبسایتتان به صورت طبیعی یا همان ارگانیک، با کلیک های کاربران، رتبه خود را در فهرست سایت ارتقا دهید. تمامی تکنیک هایی که ترافیک ارگانیک سایت را بهتر می کنند ذیل موضوع “سئو” تعریف می گردند.

منظور از ترافیک، تمام رفت و آمدهای مطالب، کابران، پیام ها و غیره می باشد. موتورهای جستجو مخصوصا گوگل به صورت مداوم ابزارها و ملاک ها را در زمینه سئو تغییر یا به روزرسانی می نماید و نکاتی که در این مقاله برایتان ذکر می کنیم بر اساس آخرین تغییرات سال 2020 میلادی می باشد. گوگل دقیقا عنوان نمی کند که چه جزییاتی را در سایت ها اندازه گیری و بازبینی می کند؛ زیرا با دانستن این موارد میلیون ها سایت بدون تولید محتوای واقعی و بهبود عملکرد با درج این جزییات، “کرم های خزنده” موتور جستجو را به اشتباه می اندازد و قواعد اعلام شده را دور می زنند. موتورهای جستجو نیز برای بهتر شدن و افزایش رضایت کاربرانشان، ملاک ها را به روزرسانی می کنند؛ درنتیجه این موارد ثابت نیستند. با زیر نظر گرفتن رفتار موتورهای جستجو یا از طریق آزمون و خطا اما می توان بسیاری از این ملاکها را یافت تا با رعایت آن ها سریعتر بهتر و ارزان تر سئو سایت ها را اجرا نمود. در اینجا به مواردی اشاره می کنیم که مهم ترند یا در میان سایت های ایرانی مغفول مانده اند.

1- کیفیت ترافیک

طبق معمول گوگل بررسی می کند که بعد از انتخاب یک از سایتها در نتایج جستجو، بیشتر کاربران در آن سایت چه مقدار زمان و تعامل (مثل لایک، کامنت، و ثبت نام) انجام می دهند و اگر کاربران زیادی پس از ورود به یک سایت فورا از آن خارج می شوند به شدت برای آن سایت مضر است. ممکن است سایت مورد نظر مقاله هایی در مورد کولرآبی منتشر کرده ولی برای آن مقاله ها هشتگ کولرگازی را نیز درج کرده تا بازدید بیشتری دریافت کند. کاربرانی که به خاطر جستجوی کولر گازی در گوگل به سوی این سایت هدایت شده اند گرچه بازدید را افزایش می دهند ولی از آنجا که به هدفشان نرسیده اند و سایت را زود ترک کرده اند، رتبه آن سایت در نتایج جستجو تنزل پیدا می کند.

این تنها یک نمونه از کیفیت پایین ترافیک است. دلایل دیگری نیز نظیر کند بودن سایت، ظاهر بسیار پیچیده یا به هم ریخته و تصاویر زننده از دیگر دلایلی است که کاربران را از تعامل بیشتر منصرف می کند.

2- کمیت ترافیک

اگر سایتی در زمینه کیفیت، نارضایتی زیادی ایجاد نکند هر چه حجم و مقدار بیشتری داشته باشد بهتر است.

3- لینک

در یک حالت عادی، هرچه افراد بیشتری آدرس شما را در میان نتایج موتور جستجو کلیک می کنند رتبه شما نیز بهتر می شود. اما لینک در این زمینه بسیار موثر است.

یکی از مواردی که در یک سایت دیده بانی می شود وضعیت لینک هاست. اینکه سایتتان حاوی چه تعداد لینک سایت های دیگر است و اینکه چه مقدار لینک شما در سایت های دیگر گذاشته شده است اثرگذار است. هر چه این لینک ها بیشتر باشند بهتر است ولی استفاده اسپم گونه یا مصنوعی این لینک ها نیز از چشم ربات های گوگل دور نمی مانند. لینکِ لینک، مقدار استفاده و کلیک لینک ها نیز مهم است. در این زمینه، الگوریتم تراست رَنک و پِیج رَنک نیز مورد استفاده موتورهای جستجو هستند. این لینک ها نباید صرفا آدرس های دامین باشند و به جز آدرس دامین، لینک های داخلی سایت شما نیز بسیار موثرند و بهتر است در بیشتر صفحات سایتتان، صفحات جذاب یا مرتبط را نیز به کاربر نمایش دهید تا در صورت تمایل از آن ها نیز بهره ببرند.

4- دامین

طول دامین شما و تعداد حروف نباید بسیار بلند باشند. مدت زمان لود شدن سایت شما نیز هرچه سریعتر باشد بهتر است. نزدیک بودن به سایت های معتبر جهان از نظر رتبه موجب امتیاز برای شماست و شما را تصاعدی بهتر می کنند که البته از این حیث هیچ وبسایت ایرانی فعلا به این سطح نرسیده است.

5- محتوا

محتوای شما در سایت باید هفت ویژگی داشته باشد. اول اینکه کاربردی باشد و شما را مطمئن سازد عده ای هستند که در چنین زمینه ای به دنبال پاسخند. دوم اینکه سازگار با جستجو باشد. زمانی که خودتان موضوعی را گوگل می کنید به خاطر آورید. برای پرسیدن یک سوال طولانی یا جستجوی یک عبارت چگونه عمل می کنید. آیا واژه های مهم را می نویسید و کلمات و حروف اضافه را حذف می کنید؟ آیا برخی واژه ها به دو صورت نوشته می شود؟ اگر در عبارت مورد سوالتان عدد باشد آن را با حروف می نویسید یا ارقام؟ نه تنها نیاز و سوال مخاطبتان را باید حدس بزنید بلکه باید بدانید وی چگونه جستجو را انجام می دهد و اصطلاحا نیازسنجی نمایید. واژه هایی که بیشتر افراد می نویسند را شناسایی و به اندازه در محتوایتان بیاورید تا مخاطب بتواند آن را بیابد. سوم اینکه محتوای خود را منظم و دسته بندی شده ارائه کنید. فصل و سرفصل و زیرشاخه مشخص کنید و ذیل یک موضوع نیز پاراگراف بندی شده و هر زیرشاخه را در بند جدایی بیاورید.

کاری کنید که اگر کسی نمی خواهد تمام متن را بخواند با پیروی از فهرست یا اوتلاین بتواند به آنچه که جستجو می کند برسد. چهارما از محتوای چند رسانه ای مفید کمک بگیرید. اگر جایی نیاز به جدول، تصویر، ویدیو، صدا و غیره است حتما اضافه کنید و نگران سرور نباشید! پنجم اینکه محتوای شما باید جدید و به روز باشد. از موضوعات تکراری دست بکشید و از سمت دیگر دغدغه ها و ترند های روز را دریابید که کمتر بدان ها پرداخته شده و اگر به موضوعی بپردازید که اولین بار است مطرح می شود دیگر ایده آل خواهد بود! ششم اینکه محتوای شما نهایتا باید در زمان معقول و به شکل واضحی پاسخ اکثر مراجعه کنندگان به سایت را بدهد. ترفند روزنامه ها برای تیترزدن را فراموش کنید و به خاطر داشته باشید که اگر محتوای شما واقعا در راستای تیترتان نباشد یا تیتر گمراه کننده یا فریبنده استفاده کرده باشید اوایل مراجعه خوبی خواهید داشت؛ ولی بعدتر در لیست موتورهای جستجو سقوط می کنید. هفتمین ویژگی محتوای استاندارد برای سئو آن است که مطلب ارائه شده شما عمق داشته باشد. به خاطر داشته باشید که برای سوال «آیا مراجعه به بانک نیاز به کارت ملی جدید دارد؟»، پاسخ «بله» برای برخی کفایت می کند، ولی برخی اطلاعاتی بیش از این می خواهند.

مستندات ارائه کنید و دلایل را ذکر کنید. اگر این پاسخ مثبت را از یک منبع یا قانون یا اطلاعیه دریافت کرده اید به آن اشاره کنید و بپردازید و اگر گمانه های مرتبط دیگری هم هستند اعلام کنید. درج توضیحات و عمق بخشی به مطالب موجب می شود میزان وسیع تری از افراد را از سایت خود مرخص کنید و رتبه بهتر پیدا کنید. شاید بپرسید آیا قرار نیست تا حد امکان افراد را داخل سایتمان نگه داریم؟ پاسخ، بدیهی و مثبت است. اگر مخاطبان زمان بیشتری در سایتتان بگذراند برای سئو سایت شما بهتر است اما این شمشیری دو لبه است. اگر به هوای بیشتر نگه داشتن مخاطبتان از روش های فریبنده استفاده کنید یا آن ها را در روندی پیچیده بیاندازید فورا پنجره را خواهند بست و در مجموع برایتان مخرب تر خواهد بود. مخاطبتان باید از روی علاقه در سایتتان سیر و گردش کنند.

 

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

10 − 5 =

دیدگاه