Skip links

12نکته مهم برای طراحی پوستر

پوسترها روشی مرسوم برای انتقال سخن، ایده، تصویر، سوال و غیره هستند و کشورهای جهان در سطوح مختلف سیاسی، اجتماعی، آموزشی و غیره از آن استفاده می کنند. کف خیابان ها، مدارس و مراکز آموزشی فرهنگی، مراکز درمانی، کافه ها، دیوار خانه ها و در هزاران نقطه دیگر از آنها استفاده می شود. در مورد چاپ و ابعاد آن ها بعدا مفصل تر سخن خواهیم گفت و در این مقاله به طراحی و ظاهر پوسترها خواهیم پرداخت و مواردی را ذکر می کنیم که کمتر  بدان ها اشاره می گردد.

خوانا بودن از دورتر:

به جز اندازه، نوع چاپ یک پوستر روی خوانا بودن آن اثر می گذارد. مهمترین نکته همیشگی را به خاطر داشته باشید که پوستر شما چه متن داشته باشد چه نداشته باشد، اِلمان هایی دارد که قصد دارید مشخص و برجسته دیده شوند. جزییات کم اهمیت و ریز میسر هستند اما آنچه قصد تاکید به آن را دارید یا مزایایی را اشاره می کنید که وجه تمایز است باید خوانا و بزرگتر طراحی کنید. پوسترهای تمام متن نیز معمولا در سه سطح تعریف می شوند. سطح اول بسیار بزرگ، کوتاه و جذاب است و تلاش دارد خواننده را به خواندن سطح دوم بکشاند. سطح دوم نیز توضیحات تکمیلی و رفع ابهام را شامل می شود و از نظر اندازه، کوچک تر از سطح اول می باشد. اگر مجبور به استفاده از سطح سوم هستید این سطح ریزتر از بقیه است و می تواند چندان از دور خوانا نباشد.

کنتراست را فراموش نکنید:

امروزه نظر افراد سخت تر جذب می شود و اگر تصویرتان کنتراست لازم را نداشته باشد افراد بسیار کمتری به پوسترتان نگاه خواهند کرد. هم رنگ های روشن و هم تاریک را باید لحاظ کنید. بیشترین کنتراست برای مشکی و سپید است. اگر پوسترتان بیشتر متن است از متن تیره رنگ در پس زمینه بسیار روشن بهره ببرید. پس، از طراحی های با رنگ های غیرمتمایز استفاده نکنید. اندازه های کوچک و بزرگ از اشیا در کنار هم نیز به زیبایی اثر اضافه می کنند. استفاده از تقابل اضلاع و گوشه ها یا تضاد اشکال هندسی نیز از این حیث توجیه دارند. کنار هم قرار گرفتن فضای پر در کنار فضایی خالی نیز روشی دیگر برای این منظور می باشد. تکرار الگوها و بی نظمی، نزدیکی و جدا افتادگی، دَوران چیزی حول یک شی، ترکیب فونت، و بافت ساده و پیچیده نیز کنتراست زا هستند.

  • مکان نصب: شاید گاهی دیده باشید تصویری در فضای مجازی دست به دست می شود که شعاری در یک تصویر لحاظ گشته و درست در کنار آن خلاف آن شعار دیده می شود. ساده ترین مثال آن است که پوستری روی دیوار خیابان ببینید که نصب کاغذ بر روی دیوار خیابان را مذمت می کند. سفارش دهنده آن پوستر صرفا به ثبت سفارش آن توجه کرده و توزیع آن محتوای فرهنگی را به فردی بی اطلاع سپرده است! به دلایل گوناگون باید ابتدا دانست که پوستر مورد نظر دقیقا در چه مکانی درج می شود. آیا در فضای مجازیست یا حقیقی؟ شاید اگر پوستری قرار است روی دیوار زرشکی رنگ نصب شود طراح بخواهد از هماهنگی رنگ ها کمک بگیرد یا بازتاب نور آفتاب را در فضای باز در نظر داشته باشد. اگر قرار است روی یک تیر نصب گردد شاید طراحی عمودی بهتر باشد یا از الگوهای راه راه و جذاب استفاده شود. به هر حال، در مورد مکان یا مکان های مورد استفاده، قبل از آغاز طراحی مطمئن شوید.
  • متمایز بودن: مطمئنا طراحی های زیادی اطراف اثر طرح شده شما موجود است. لازم است متمایز و متفاوت باشید. الگوهای تکراری را کنار بگذارید.
  • مقیاس پذیر بودن: وقتی مشتریان از شما پوستری می خواهند ممکن است به دلایل مختلف نسخه کوچک شده آن را ببینند. مثلا در فضای حقیقی نمونه هایی چاپ بزنند یا در کارت پستال از آن بهره ببرند. همچنین در فضای مجازی نیز پیش نمایش یک محتوا در بخش تنظیمات یا لیست ها، تصویری کوچک شده از طرح شماست و در نظر داشته باشید تصویر شما به هر دلیل که کوچک می شود همچنان گیرا باشد. قطعا برخی جزییات با کوچکتر شدن دیگر ناخوانا یا نامشخص می شوند ولی این نامشخص شدن نبایست موجب به هم ریختگی یا ابهام تمام تصویر باشد.
  • تصویر بزرگتر: در طراحی تان از یک تصویر بزرگتر در کنار سایر اِلمان ها استفاده کنید. این کار موجب می شود هم بسیاری ویژگی های ذکر شده در این مقاله باهم عملی شوند (مخصوصا مورد 5) هم در حوزه برندینگ نقش حیاتی دارد و هم بسیار بسیار گیراتر است و نظرات بیشتری را جلب می کند.
  • استفاده مناسب از فضا: فضای خالی برای پوستر لحاظ نمایید. لبه ها، بین سطرهای متن جزو بدیهی ترین موارد اند؛ ولی گاهی به دلیل نوع خاص طراحی لازم است فضاهای زیادی را خالی بگذارید تا طراحی شما به پوستری جذاب منتهی شود.
  • ترغیب به اقدام: هدف نهایی یک پوستر آن است که مخاطب را به یک عمل یا فکر بکشاند. در تمام مراحل طراحی این موضوع را فراموش نکنید. هرچقدر تصویر خلق شده زیبا باشد، اما به هدف مشتری نرسد پروژه شما شکست خورده است. پس از جزییات به گونه ای استفاده نکنید که هدف اصلی به حاشیه برود و بیننده پوستر به سمت فکر و عمل دیگری برود. گاهی این هدف یک کیوآر کد است تا اسکن شود و اپلیکیشنی نصب شود و هدف مشتری از ارائه این پوستر آن است که مخاطب اپلیکیشنی را نصب کند. این هدف گاهی فرهنگ سازی برای ورزش کردن است یا تشویق مخاطب به زنگ زدن به شماره موجود در گوشه صفحه.
  • بهره مندی از تایپوگرافی: تایپوگرافی به حرف ها و اشکال شخصیت می دهد و اگر امکانش را داشتید حتما از یک مورد تایپوگرافی در تصویر استفاده کنید. همانطور که می دانید برخی فونت ها برای فضای جدی استفاده می شوند و برخی برای فضای شوخی. برخی یادآور دنیال دیجیتالند و برخی سنتی اند.
  • هماهنگی با بخش پرینت: اگر قرار است آیتم طراحی شده به چاپ برسد، قبل و حین طراحی با بخش چاپ هماهنگ باشید زیرا انواع مختلف چاپ، روش طراحی را متاثر می کنند.
  • عشق را چاشنی کنید: حتما شنیده اید که غذایی که با عشق درست می شود خوشمزه تر است! واقعا اینگونه است! کاری که با لذت انجام می گیرد موفق تر است. اگر خودتان از نتیجه پروژه راضی نیستید چطور انتظار دارید سایرین از آن لذت ببرند. طراحان حرفه ای عاشق کار خود هستند. البته در این زمینه امکان زیاده روی نیز ممکن است؛ به آن معنا که طراح نسبت به کارش تعصب نشان می دهد و انتقادات را نمی پذیرد. نهایتا نبایست فراموش کنید که اثرات هنری تابع سلیقه نیز هستند و کار شما باید مطابق سلیقه مشتریتان باشد نه فقط خودتان.
  • هزینه: بسیاری از پوسترهای سفارش شده، با هدف کسب و کار همراهند و باید با سفارش دهنده در این زمینه هماهنگ باشید. نباید اینگونه باشد که زمان زیادی برای یک پروژه صرف کنید و انتظار دریافتی نقدی زیاد داشته باشید اگر سفارش دهنده طرحی ساده، فوری و کم هزینه می خواسته است. به تدریج با پروژه های بیشتری که انجام می دهید به فرمولی برسید که چه مقدار کیفیت، زمان و تمرکز تا چه اندازه مرقوم به صرفه است و قبل از صرف زمان کم یا زیاد مطمئن شوید مخاطبتان دقیقا چه می خواهد. وی را از مشاوره و پیشنهادات خود نیز محروم نکنید!

Leave a comment

5 − 1 =