پرش لینک ها

شش نکته ای که در مورد بازاریابی نمیدانستید

بازاریابی، برای امر فروش محصولات و موفقیت در آن نیازمند به تعامل مستقیم و رو در رو با خریدار می باشد. ما در اینجا ۶ نکته ای که در مورد بازاریابی نمیدانستید را به صورت کامل بازگو خواهیم کرد.

دانستن این نکات کلیدی برای هر شخصی که در کار بازاریابی و فروش محصولات مشغول است ضروری می باشد.

بازاریابی جزو یکی از حرفه ای ترین و کارآمد ترین مشاغل محسوب می شود. شاید در ابتدا بیاندیشیم که شغلی آسان و راحت می باشد اما با گذر زمان خود را آشکار می سازد. در این مقاله به نکات مهم بازاریابی می پردازیم.

 

1) داشتن تخصص و حرفه تبلیغ در رسانه های اجتماعی و عمومی

یکی از نکات مهم برای بازاریاب ها چه به صورت حضوری و چه غیر حضوری داشتن تخصص و حرفه در تبلیغات مخصوصا قدرت تبلیغات در رسانه های اجتماعی و اینترنتی می باشد.

بازاریابی که استخدام می شود باید به شیوه و طرز تبلیغات در رسانه های اجتماعی مثل تلگرام و فیسبوک آشنایی داشته باشد و باید بتواند اطلاعات را به خوبی مورد تحلیل قرار دهد و با ساخت کمپین ها و ایده های نو و جدید در رسانه ها، مشتری را جذب نماید. از آنجایی که رسانه ها یک منبع تبلیغ خوب و رایگان به شمار می روند می توان با استفاده درست از آنها در میزان هزینه ها صرفه جویی کرد. پس داشتن استعداد در تبلیغات و آشنایی با فضا های رسانه ای یکی از نکات مهم برای بازاریابی می باشد که می تواند میزان فروش را بسیار بالا ببرد.

2) داشتن توانایی فروش محصولات

در بازاریابی توانایی و مهارت فروش محصولات بسیار مهم است. می توان گفت بازاریاب های خوب کسانی هستند که مهارت فروش قوی و فن بیان خوبی دارند. زیرا فن بیان در توانایی فروش محصولات بسیار تاثیر گذار می باشد. در بازاریابی مهارت فروش بسیار مهم می باشد و در غیر اینصورت سرمایه هدر می رود و هیچ گونه موقعیت و فرصت طلایی به وجود نمی آید.

در بازاریابی کارشناس فروش باید از قدرت اجرایی بالایی برخوردار باشد‌ و همواره با فن بیان خود مشتری را جذب نماید. این توانایی موجب تقویت مهارت فروش محصولات می شود. کارشناس فروشی که قدرت اجرایی بالایی داشته باشد می تواند راحت مسائل را مدیریت کند و کار ها را به خوبی انجام دهد چنین شخصی قطعا یک بازاریاب حرفه ای و متخصص می باشد.

3) توانایی فن بیان و سخنوری

یکی از مهم ترین توانایی ها در بازاریابی که بسیار قابل توجه است توانایی فن بیان و سخنوری می باشد. همانطور که مشخص است می توان هر شخصی را از نوع و طرز صحبت کردنش شناخت و فهمید که شخص مقابل شما چه گونه آدمی می باشد. در بازاریابی نیز فن بیان، فروشنده را به مشتری معرفی می کند و مشتری بر اساس طرز حرف زدن فروشنده و بازاریاب اعتماد می کند. در بازاریابی می توان با تقویت مهارت فن بیان و سخنوری پیشرفت های چشمگیری کرد.

یک بازاریاب با فن بیان رسا و ملایم مشتری را جذب می کند و به مشتری نسبت به او حس اعتماد دست می دهد. زیرا مشتریان دوستدار روابط رسمی و صمیمی دو طرفه می باشند و همیشه می خواهند شخص مقابل خود را به خوبی شناسایی کنند و سپس نسبت به خرید اقدام نمایند و می توان گفت که فن بیان بالا یکی از بهترین شیوه ها برای ایجاد رابطه ی دوستانه و گرم با مشتریست.

4) انعطاف پذیری و سرعت عمل بالا

یک بازاریاب باید انعطاف پذیر باشد یعنی بتواند در مقابل تغییرات به وجود آمده به سرعت عکس العمل نشان بدهد و بتواند به سرعت در مورد موضوع پیش آمده تصمیم گیری کند. یک بازاریاب خبره باید همیشه در فرصت های گوناگون سریع تصمیم بگیرد و در این مدت زمان کم نیز بهترین تصمیم را انتخاب کند که هم با صرفه و هم بدون ضرر باشد. در اینجا علاوه بر انعطاف پذیری، کارشناس فروش ما باید دارای شجاعت بالایی باشد و بدن هیچ ترسی تصمیم گیری کند و او می داند که مشتری همه چیز او در حرفه اش محسوب می شود.

پس در کل یک کارشناس فروش موفق باید فردی منعطف، منظم، دارای برنامه ریزی منظم و قوی و همچنین سرعت عکس العمل بالا باشد.

در بازاریابی نداشتن انعطاف پذیری و سرعت بالا موجب مشکلاتی همچون منحل شدن کار و ورشکستگی می شود.

 

5) محترم شماری مشتریان

ایده احترام گذاری و محترم شمردن مربوط به نیاز ها و انتظارات مشتریان می باشد.

درک خواسته ها و نیاز های مشتریان به شما کمک می کند که بهترین محصول را برای مشتری انتخاب کنید و به او پیشنهاد بدهید. شما باید به عنوان یک کارشناس فروش این نکته را فراموش نکنید که قیمت آن چیزی که مشتری به شما پرداخت می کند مهم و ارزشمند نیست بلکه ارزش چیزی است که شما بدست می آورید. مشتریان به خاطر تجربه، امکانات و احترامی که شما نسبت به آنها ارائه می دهید دوباره به شما مراجعه خواهند کرد نه به علت قیمت های مناسب و ارزان و یا قیمت های گران.

پس احترام به خواسته ها و خود مشتری، مشتری را علاقمند به خرید و مراجعه دوباره به شما می کند. پس یکی از نکات دیگر که برای کارشناس فروش در بازاریابی بسیار مهم است اهمیت به مشتری و مهم شمردن مشتری می باشد. پس باید یک کارشناس فروش با مشتری به خوبی برخورد کند و نیاز های او را تامین کند. این احترام گذاری و مهم شمردن باعث می شود یک تجربه خاص و متفاوت برای مشتری ایجاد شود و رعایت این نکات بازاریابی ارزش برند را بالا می برد و موجب برند سازی می شود و همین شعار بهترین محصول برای تامین نیاز های مشتریان است.

6) اهمیت داده ها و ارقام در بازاریابی و عواطف مشتری

در بازاریابی اهمیت زیادی بر روی داده ها و ارقام ها وجود دارد‌ اما این ارقام آنقدر ها هم مورد توجه نیستند. یک کارشناس بازاریابی باید عواطف و احساس مشتری را الگو و راه خود قرار دهد تا بتواند با موفقیت به کار خود بپردازد. باید به این نکته توجه کرد که تمرکز زیاد بر روی معیار های کمّی همچون عواطف و احساسات مشتریان گاهی ارزش‌ محصول و برند شما را ممکن است نادیده جلوه بدهد اما از طرف دیگر احساسات و عواطف مشتریان است که شرکت، برند و یا محصول شما را نگه می دارد. پس باید بین این دو راهی هر دو را مدنظر  قرار دهیم. یک کارشناس فروش خوب و موفق از سویی ارزش و ارتباط محصولات و برند خود را در نظر می گیرد و از سوی دیگر عواطف و احساسات مشتریان خود را نگه می دارد. می توان گفت که بی توجهی به یکی از این موارد می تواند مشکلاتی مانند بی ارزش شدن محصول و برند و حتی ورشکستگی یک شرکت و برند را به دنبال داشته باشد.

گفته می شود که بازاریابی تلاش یک شرکت و برند برای افزایش مشتریان و فروش بیشتر می باشد. بنابراین برای رشد برند و محصول باید تقاضای مشتریان افزایش یابد که یک کارشناس فروش می تواند با رعایت این نکات کلیدی که به آنها اشاره شد این تقاضا را ایجاد کند و محصول خود را به آسانی به فروش برساند و در کنار فروش محصولات مشتریان را نیز با محصولات خود خشنود و رضایتمند کند.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

یک × پنج =

دیدگاه